FILMOVÉ ÚTERKY

VSTUP ZDARMA / komorní sál o kapacitě 30 míst / Žižkov

Zaměřujeme se na projekce dokumentárních filmů české i zahraniční produkce dotýkajících se rozličných celospolečenských témat, palčivých otázek týkajících se našich životů & problematiku globálního rozměru /chudoba, ekologie, LGBT komunita, sénium a mnoho dalšího/, na taková témata, která bychom neměli přehlížet. Nabízíme také pro zpestření celovečerní filmy & filmy pro rodiny s dětmi.
VSTUPNÉ ZDARMA / kapacita 30 míst / REZERVACE:  suteren@r - mosty.cz & +420 776 337 598

AKTUÁLNĚ JE TATO AKTIVITA POZASTAVENA
PROMÍTÁME PRO ŠKOLY A VZDĚLÁVACÍ INSTITUCE V RÁMCI UZAVŘENÝCH PROJEKCÍ


UPLYNULÉ PROJEKCE

úterý / 12. ZÁŘÍ 2023 / 19.00
FARMÁŘ A HIPSTER
/ dokumentární film / Rakousko 2022, 97 min. / režie: Kurt Langbein

Setkání dvou odlišných světů, městského
a venkovského, v kulisách dechberoucí přírody rakouských Alp je výjimečným příkladem dialogu mezi těmi, kteří o sobě nevědí téměř nic, přestože žijí nedaleko od sebe.

Vídeňský novinář a právník Florian přijme výzvu zemědělce Christiana, aby si zkusil život na jeho alpské farmě. Opouští bezpečí své sociální bubliny a vydává se do světa, o jehož fungování dosud neměl ani ponětí. Co se zprvu jeví jako zajímavé dobrodružství, se však ukazuje být náročným životem plným tvrdé práce a překážek,
v němž o dalších osudech farmy rozhodují výkyvy počasí i rozhodnutí v dalekém Bruselu. Humorně laděný film dokumentuje vznik nečekaného přátelství dvou velmi odlišných mužů.
Sleduje ale také způsob udržitelného farmaření, které ještě nedávno bylo normou, zatímco dnes v konkurenci průmyslových velkochovů zvířat a zemědělské produkce bojuje o přežití.

https://www.promitejity.cz/verejna-projekce/6200/úterý / 26. ZÁŘÍ 2023 / 19.00
DŮM Z TŘÍSEK
/ dokumentární film / Dánsko, Švédsko, Ukrajina 2022, 87 min. / režie: Simon Lereng Wilmont

Válka na východě Ukrajiny rozdělila rodiny a probudila v řadě lidí jejich stinné stránky i závislosti. Děti, o které se vlastní rodiče v této situaci nedokážou či nechtějí postarat, teď v ústavu nedaleko bojové linie čekají na rozhodnutí o svém dalším osudu.

Film naplno odkrývá důsledky rodičovského selhání, které děti nutí dělat dospělá rozhodnutí. Cílem dočasných obyvatel ústavu tak často není dostat se zpět k rodičům, ale především udělat co nejlepší dojem na potenciální pěstouny a vyhnout se státnímu sirotčinci. Působivý dokument sleduje příběhy ztělesňující úplné popření hlavních atributů dětství. Zároveň však vykresluje sílu vztahů s vychovatelkami a pouta vznikající mezi dětmi s traumatickou rodinnou zkušeností. Dokument, v němž se dánský režisér Simon Lereng Wilmont opět věnuje východní Ukrajině, získal v roce 2022 na festivalu Jeden svět cenu poroty Mezinárodní soutěže za nejlepší film. Právě teď je snímek nominován na cenu Oscar za nejlepší celovečerní dokumentární film.

https://www.promitejity.cz/verejna-projekce/6201/
úterý / 23. KVĚTEN 2023
V 10.00 HODIN
VZHŮRU ZA SNY

/ rodinný, animovaný / Dánsko 2020, 81 min.
Život dvanáctileté holky Míny se obrátí vzhůru nohama hned nadvakrát. Poprvé, když proti své vůli dostane nevlastní sestru Jenny. Ta je stejně stará jako ona, zničehonic se přistěhovala, je strašně otravná a všichni očekávají, že se z nich stanou nejlepší kamarádky. A pak podruhé, když ve spaní ...

https://www.csfd.cz/film/775270-vzhuru-za-sny/prehled

 

úterý / 23. KVĚTEN 2023
VE 14.00 HODIN
TICHÝ SPOLEČNÍK
/ komedie, drama / Česko 2021, 90 min.
Lenka se vrací z Prahy do své rodné vesnice kdesi na Slovácku. Život i čas tady plynou trochu jinak a Lenka si po rozvodu potřebuje oddychnout a dobít baterky. Trefí se do doby, kdy se její otec rozhodne potopit na dno přehrady, aby na zahradě zatopeného domu našel zakopanou bednu se slivovicí. Na místním hřbitově ...

https://www.bontonfilm.cz/tichy-spolecnik

 


POKUD CHCETE MÍT JISTOTU MÍSTA, REZERVUJTE SI SVOU VSTUPENKU ZDARMA

GENERACE EUROMAJDAN / PREMIÉRA


 úterý / 9. KVĚTEN 2023

V 10.00 HODIN
100% VLK
/ animovaný / Austrálie 2020,
96 min.

Čtrnáctiletý Freddy vypadá jako obyčejný kluk, ale není obyčejný a není ani úplně člověk. Patří do starého rodu vlkodlaků a těší se na svou první proměnu ve vlka. Je trochu potrhlý, ale až se stane skutečným vlkodlakem, bude se z něj vážený člen smečky a jednou velmi obávané monstrum. Stejně jako jeho otec a jeho děda i praděda. V tu velkou slavnostní noc první proměny se ale něco zvrtne ...
https://www.bontonfilm.cz/100-vlk  


úterý / 9. KVĚTEN 2023
VE 14.00 HODIN
PODFUK ZA VŠECHNY PRACHY
/ akční, komedie / USA 2020, 104 min
Filmový producent Max má za sebou obrovský propadák a na krku naštvaného mafiána, který mu na něj půjčil peníze. Tenkrát ve zlatých časech Hollywoodu si ale producenti věděli se vším rady a Max díky šťastné nehodě dostane nápad. Na vlastní oči vidí, jak jeden odporně slavný a protivný herec uklouzne ...

https://www.bontonfilm.cz/podfuk-za-vsechny-prachy

28. únor 2023 / 10.00
ČHADAR, CESTA PO ŘECE
Chaddr - a River between Us

Režie: Minsu Park
Země původu: Německo
Rok výroby: 2020
Stopáž: 89
min.

Na naší planetě stále existují místa, která jsou téměř úplně odříznutá od civilizace. A s příchodem globálních změn klimatu je pro jejich obyvatele stále těžší žít zde normální život.

Čhadar je stezka po zamrzlé řece v Ladáku, himálajské oblasti ležící na indicko-pákistánské hranici. Nebezpečnou cestu plnou úskalí musí několikrát ročně absolvovat sedmnáctiletá Cchangjang, aby se dostala do vzdálené školy a splnila si sen o lepším životě. Její rodiče se živí jako drobní zemědělci. Přestože žijí velmi skromně, snaží se poskytnout všem svým dětem příležitost dosáhnout co nejlepšího vzdělání. To je však spojeno s dlouhodobým odloučením od rodiny a častými pocity osamění. Pro Cchangjang se cesta po řece stává příležitostí reflektovat svůj život na pozadí rychle se měnícího světa. Co udělá, až jednoho dne řeka přestane zamrzat a cesta za rodinou bude prakticky nemožná?
https://www.promitejity.cz/detail-filmu/103-chadar-cesta-po-rece

24. leden 2023 / 10.00
KOMU PATŘÍ MOJE VESNICE?
Who Owns My Village?
Režie: Christoph Eder
Země původu: Německo
Rok výroby: 2021
Stopáž: 96 min.

Ostrov Rujána, oblíbený dovolenkový cíl v bývalém východním Německu, začal po sjednocení země lákat investory. Stane se z vesnice Göhren komerční letovisko s omezeným prostorem pro komunitu místních?Zastupitelstvo Göhrenu umožnilo stavbu jedinému developerovi, když však místní starousedlíci sledují mizení jedinečné krajiny, jejich nespokojenost roste. Vykácený les, kde si hrávaly všechny děti z Göhrenu, střídá luxusní hotel s lanovkou. Obří parkovací dům zasmluvněný na 80 let, plán na vznik lázeňského resortu na nejkrásnější pláži ve vesnici. Za všemi projekty stojí investor Wilfried Horst, kterému vedení obce již řadu let vychází vstříc. Pohár trpělivosti místních ale přetéká a komunální volby se blíží. Příběh o síle lokálního aktivismu natočil göhrenský rodák Christoph Eder.
Těšíme se na Vás!

www.husitska.euhttps://www.promitejity.cz/verejna-projekce/5349/

28. únor 2023 / 18.45
BUĎ MŮJ HLAS
Be My Voice

Režie: Nahid Persson
Země původu: Švédsko, Írán, USA, Norsko, Velká Británie
Rok výroby: 2021
Stopáž: 93 min.

Ženu bez hidžábu v dnešním Íránu často čeká fyzické násilí i věznění. Přesto tisíce žen ve jménu boje za svobodu a rovnost toto riziko podstupují. Jejich hlasem se stala nezlomná kritička režimu Masíh Alínežád.

Dokumentaristka Nahid Persson pomocí kamery i vznikajícího přátelství s energickou Masíh, íránskou novinářkou žijící v exilu v USA, postupně objevuje ženu, která je tváří a hlasem milionů lidí kritických vůči náboženskému fundamentalismu íránského režimu. Film však zároveň ukazuje i lidskou bytost radující se z maličkostí a trpící strastmi vlastní rodiny i stovek neznámých Íránců, kteří se na ni obracejí. Na pozadí násilného potlačování největších novodobých protivládních protestů jsme svědky každodenního úsilí ženy, jež i přes mnohaleté odtržení od rodiny, emoční i fyzické vyčerpání a pravidelné výhrůžky násilím a smrtí neúnavně bojuje za svobodnější Írán.
https://www.promitejity.cz/detail-filmu/118-bud-muj-hlas

24.  leden 2023 / 18.45
MÁTE ZAKÁZKU
The Gig Is Up

Režie: Shannon Walsh
Země původu: Kanada, Francie
Rok výroby: 2021
Stopáž: 88 min.

Řidička Uberu v USA, doručovatel jídla na kole v Číně, přepisovatel audia z Nigerie či britský hodinový manžel - přes všechny rozdíly mají jedno společné. Jejich pracovní život řídí aplikace v mobilním telefonu.Zakázková ekonomika vznikla na začátku tisíciletí s rozvojem internetu. Její hodnota dnes celosvětově odpovídá asi 5 bilionům dolarů a odhaduje se, že v roce 2025 se na ní bude podílet přes 500 milionů lidí. Zatímco platformy jako Uber, Amazon či Deliveroo bohatnou, jejich pracovníci mnohdy živoří. Zákony, jež by je chránily jako běžné zaměstnance, neexistují, proto žijí v permanentní nejistotě, vystaveni rozmarům zákazníků, pod neustálým dohledem aplikací a pro většinu společnosti zůstávají neviditelní. Kanadská režisérka Shannon Walsh se rozhodla dát jim ve svém dokumentu hlas a skrze příběhy několika z nich odhaluje reálnou cenu zakázkových služeb.
Těšíme se na Vás!
www.husitska.euhttps://www.promitejity.cz/verejna-projekce/5350/


UPLYNULÉ PROJEKCE

21. června 2022 / 19.00
MIMOŘÁDNÁ UDÁLOST / česká komedie

Česko, 2022, 103 min / Režie: Jiří Havelka / Scénář: Jiří Havelka, David Dvořák / Kamera: Martin Štěpánek / Hudba: Martin Hůla
Hrají: Jana Plodková, Igor Chmela, Jenovéfa Boková, Jaroslav Plesl, Alois Švehlík, Ctirad Götz, Tereza Marečková, Václav Kopta, Marie Ludvíková...

Malebnou českou krajinou projíždí motoráček. Lidé uvnitř sedí, švitoří, nebo naopak mlčí, pokukují z oken nebo pospávají. Vlak se náhle porouchá a strojvůdce Miloš musí vystoupit z vlaku, aby poruchu napravil. Vlak stojící v mírném spádu se však samovolně rozjede zpět do výchozí stanice a vyděšenému Milošovi nezbývá než se poklusem vydat za ním. Cestující ocení, že zase jedou, ale záhy si uvědomí, že špatným směrem. Hlasitě protestují a dožadují se informací. Kabina strojvedoucího je neprodyšně uzavřená a nikdo se zpoza dveří neozývá. Mezi cestujícími se šíří první ataky paniky - že by to byl únos, pomsta nebo naprosté selhání systému? Kontakt s okolím prostřednictvím mobilních telefonů selhává a nepomáhá ani zoufalý křik z oken. Cestující za pomocí brutálních prostředků a myslivcovy pušky otevřou dveře obou kabin strojvůdce, ale dosáhnou pouze potvrzení svých nejhorších očekávání, a to - že motoráček nikdo neřídí... (CinemArt)

https://www.csfd.cz/film/1052674-mimoradna-udalost/prehled/

 

5. dubna 2022 / 19.00
ZEMĚ JE MODRÁ JAKO POMERANČ
/ The Earth is Blue as an Orange /
projekce dokumentárního filmu
režie: Iryna Tsilyk, Ukrajina, Litva 2020, 74 min.

"Válka je, když někteří lidé střílejí. A další lidé střílejí na lidi, kteří stříleli první," vysvětluje nejmladší chlapec z rodiny, který byl v době vypuknutí války v Donbasu na východní Ukrajině v roce 2014 sotva na světě. Jeho matka spolu s dalšími třemi dětmi svůj dům neopustila ani poté, co se ocitly uprostřed válečné zóny. Ukrajinská režisérka Iryna Cilyk zachycuje rodinu ve chvíli, kdy nejstarší dcera Miroslava spolu s matkou a dalšími sourozenci točí svůj vlastní film o tom, co prožili za války. Láska ke kinematografii a pohroužení se do umělecké tvorby osvobozuje od tíživé minulosti a pro Miroslavu předznamenává vytouženou budoucnost filmové kameramanky.

https://promitejity.cz/detail-filmu/106-zeme-je-modra-jako-pomeranc

| BŘEZEN 2022 |

22. března 2022 / 19.00
STAVEBNÍ JÁMA
projekce dokumentárního filmu

režie: Andrej Grjazev / Země původu: Rusko / Rok výroby: 2020 / Stopáž: 71 min.

Výmluvná kompilace tvořená online videy, která se v Rusku, zemi omezující svobodu slova a uplatňující cenzuru, stávají hlasem opomíjených a odhalují rozsah neřešených sociálních, zdravotních, infrastrukturních i lidskoprávních problémů, jimž ruští občané denně čelí.

Film, jehož název odkazuje k téměř sto let starému utopistickému románu ruského spisovatele Andreje Platonova, odkrývá žitou realitu milionů bezejmenných Rusů, kteří se ocitají doslova na dně. Živoří z nízkých důchodů, bydlí v chátrajících obecních bytech, zápolí s výpadky energií, jsou bez možnosti domoci se spravedlnosti a práva, bez šance čelit státnímu aparátu a místním zkorumpovaným úředníkům. Díky telefonům a internetovému připojení se mobilizují a aktivizují. S hněvem či s pláčem se obracejí k tomu nejmocnějšímu, ke svému prezidentovi, v domnění, že jim může pomoci. Aby zajistil dodávky plynu a vody, zdravotní ošetření, internetové připojení. YouTube se stává hlasem lidu z Kamčatky, Voroněže, Čeljabinsku nebo třeba z Dagestánu. Ze všech koutů Ruské federace svorně zaznívá: "Drahý Vladimire Vladimiroviči..."

https://promitejity.cz/verejna-projekce/4357/?_fid=rsky


8. února 2022 / 19.00
PONOR / DESCENT

projekce dokumentárního filmu
Režie: Nays Baghai
Země původu: Austrálie
Rok výroby: 2020
Stopáž: 65 min.

Otužování působí blahodárně nejen na tělo, ale i na duši. Své o tom ví nizozemská potápěčka Kiki, které ponor do studených vod přinesl vysvobození z traumat minulosti
a ukázal cestu k vědomějšímu prožívání.

Pomalý nádech a výdech. Voda na Islandu je křišťálově průzračná a její teplota se pohybuje kolem dvou stupňů. Na ledové kře sedí žena v plavkách a pozvolna si obléká ploutve, potápěčské brýle a šnorchl. Kiki je profesionální potápěčka a v hlubokých ledových vodách posunuje limity své výdrže za hranice lidského chápání. Její kondice je výsledkem několikaletého pozvolného tréninku, který ji naučil, jak mít ráda sebe a své tělo.
Snímek v impozantních záběrech zkoumá hlubiny lidského nitra na pozadí světa
skrývajícího se pod vodní hladinou.

| LISTOPAD 2021 |

9. listopadu 2021 / úterý / 19.00
PROJEKCE FILMU MANŽELSTVÍ
& PO FILMU DISKUZE S REŽISÉRKOU KATEŘINOU HAGER
Česko, USA 2021 / režie: Kateřina Hager, Asad Faruqi / 74 min.

Vztah Češky Zdenky a Pákistánce Tabiše se zrodil online při hraní počítačové hry "Farmville". Ti dva spolu nejprve hospodařili na virtuální farmě, jenže vzájemné zalévání cibule a rajčat postupně přerostlo v romanci a nakonec i svatbu. Více než pět let od svatby byli však Zdenka a Tabiš nuceni prožívat své manželství téměř výhradně prostřednictvím internetu, neboť Tabišovy žádosti o vízum do České republiky opakovaně narážely na nedůvěru českých úřadů. Po letech online vztahu a prokazování "skutečné lásky" došlo však v jejich případu k nečekanému obratu a Tabišův i Zdenčin sen o společné domácnosti v české Aši získal konečně naději stát se realitou. Film české režisérky Kateřiny Hager a pákistánského dokumentaristy Asada Faruqiho zachycuje neobyčejný příběh jednoho manželství, které čelí řadě překážek a předsudků, svérázní protagonisté však řeší své životní peripetie i administrativní nástrahy s odzbrojujícím odhodláním a humorem. (AČFK)

| ŘÍJEN 2021 |

19. října 2021 / úterý / 19.00
GUNDA
Norsko,  USA,2020 / 93 min
Snímek Gunda vizionáře Viktora Kossakovského (Aquarela) nechává diváka z unikátní perspektivy nahlédnout život hospodářských zvířat na farmě. S technickou bravurou natočené záběry prasnice Gundy a jejích roztomilých potomků, jednonohé slepice a stáda krav se obejdou beze slov a lidské přítomnosti - o to silněji ale umožňují napojení na protagonisty snímku, o jejichž bohatém vnitřním světě nemůže být pochyb. Film Gunda přináší zcela nový, vizuálně a zvukově pohlcující zážitek a posouvá hranice toho, co dokáže kinematografie zprostředkovat. Jedna z nejdiskutovanějších filmových událostí poslední doby si získala srdce Joaquina Phoenixe i Paula Thomase Andersona a hlavní hrdince Gundě díky jejímu strhujícímu výkonu vynesla přezdívku "Meryl Streep mezi prasaty". (Aerofilms)


| ZÁŘÍ 2021 |

21. září 2021 / úterý / 19.00
AUTOPORTRÉT
Norsko 2020 /
Režie: Espen Wallin, Margreth Olin, Katja Høgseth / 80 min.

Fascinují ji lidské tváře - svoji vlastní však před světem dlouho skrývala. Ve snaze zastavit čas propadla Lene kouzlu fotografie, ale i touze nikdy nedospět a mít totální kontrolu nad svým vlastním tělem.

"Chtěla jsem zůstat navždy dítětem," říká norská umělkyně Lene Marie Fossen. Drobná osmadvacetiletá dívka bojující s anorexií fyzicky nikdy neprošla pubertou. Přestala jíst, když jí bylo deset let. Od té doby nemoc zcela ochromila nejen její tělo, ale i myšlenky. Radost ze života se probudila až s novou vášní, portrétní fotografií. Schovaná za objektivem zachycuje Lena tváře řeckých starousedlíků i dětí v uprchlických táborech. S kolekcí vlastních autoportrétů se dostává mezi světovou fotografickou špičku. Přicházejí nabídky na vlastní výstavy, rozhovory, televizní vystoupení. Čím víc se Leniny fotografie dostávají do centra pozornosti, tím víc ji znovu začíná ovládat nemoc. Snímek je intimní výpravou do života dívky, která si přeje, aby si ji svět pamatoval jako významnou fotografku, nikoli jako pacientku s poruchou příjmu potravy.

Film Autoportrét vyhrál hlavní cenu Regionální poroty festivalu Jeden svět 2020. Regionální porota se skládá z lidí nominovaných zástupci regionálních festivalů Jednoho světa.

https://promitejity.cz/verejna-projekce/4033/


| ČERVENEC & SRPEN 2021 |

13. ČERVENEC 2021 / 19.30
PŘÍBĚH CESTY KOLEM SVĚTA
127 min. / Německo 2017 / Režie: Patrick Allgaier, Gwendolin Weisser

https://promitejity.cz/verejna-projekce/3950/

Gwen a Patrick společně nastopovali přes padesát tisíc kilometrů. "Chtěli jsme jet co nejvíc na východ, abychom se domů vrátili ze západu." Z auta do auta nasedali s ruční kamerou a vše pečlivě zaznamenávali. Jejich film tak nabízí nestylizovaný a intimní vhled do rozličných kultur tak, jak se jim otevíraly v doprovodu místních obyvatel, než oba zase vyrazili na cestu. Dobrodružná výprava z Německa přes celý svět a zase zpátky bez jediného nasednutí do letadla, pouze se zdviženým palcem nebo využitím lodní dopravy, ze které se dvojice vrací domů jako rodina.


3. SRPEN 2021 / 19.30
HON ZA UTOPIÍ
88 min. / Dánsko, Norsko, Švédsko 2020 / Režie: Erlend E. Mo

Přestože režisér Mo, jeho žena a tři děti žijí svůj skandinávský sen na odlehlé farmě kdesi v Norsku, trápí je uhlíková stopa jejich blahobytu. Klimatická úzkost je vyprovokuje hledat udržitelnější způsob života. Opouští idylický domov a stěhují se do "Permatopie" - zbrusu nové, soběstačné, organické farmy v Dánsku. Bude ale život v zelené komunitě skutečně řešením pro rodinu pěti tvrdohlavých individualistů s rozdílnými představami a sny? Srdečný, ale zároveň brutálně upřímný film o pokusu jedné rodiny skutečně něco změnit ve stínu klimatické změny.Těšíme se na Vás!


| ZÁŘÍ 2020 |

15. ZÁŘÍ 2020 / 19.00
VYLIDNĚNO
92 min. / Kanada, Švédsko 2019  / Režie: Fredrik Gertten / 
Vlastníci nemovitostí beze jména. Nemovitosti bez nájemníků. Města bez obyvatel. Proč se atraktivní města stávají jen kulisami, kde už běžní lidé nemohou žít?Zvláštní zpravodajka OSN pro dostupné bydlení Leilani Farha cestuje po celém světě. Toronto, Barcelona, Londýn, New York - všude se opakuje stejná situace. Raketově rostou ceny nájmů, ale nikoli příjmy. Centra měst se vylidňují, jak lidé ze střední třídy nestačí čelit neblahému vývoji stále se zvyšujících cen. Jenže jejich někdejší byty zejí prázdnotou. Finanční skupiny zjistily, že v nemovitostech lze výhodně ukládat kapitál. A radnice jen obtížně hledají způsob, jak tento celosvětový trend zvrátit. Zasvěcený komentář dodávají světově uznávané osobnosti: socioložka Saskia Sassen, nositel Nobelovy ceny za ekonomii Joseph Stiglitz i spisovatel skrývající se před mafií Roberto Saviano.


| SRPEN 2020 |

25. SRPEN 2020 / 19.00
AHOJ ROBOTE
88 min. / Německo 2019 / Režie: Isa Willinger

Humanoidní roboti se začleňují do života na planetě stále více. Pracují na recepcích, v obchodních centrech nebo jako kuchaři či turističtí průvodci. A pomalu se vkrádají i do našich každodenních osobních životů.

Mladý Texasan Chuck a japonská starší dáma Sakuraj mají jedno společné - trpí samotou. Chuck si rodinu ještě nezaložil, na Sakuraj nemají děti a vnoučata tolik času. Do života obou nyní proniká nečekaný přírůstek - robot vybavený umělou inteligencí, jenž jim má dělat společnost. Dokonalá žena a věčné dítě se pokusí nahradit prázdná místa. Vzniklé interakce se pohybují na hraně komedie a tísnivosti. Je hledání blízkosti u stále ještě nemotorných programů neetické a zoufalé, nebo jsou hrdinové dokumentu jen o pár let napřed? Bude vztah s dokonalou umělou inteligencí stejně hodnotný jako s druhou lidskou bytostí?

FB / rezervace místa
PROMITEJITY.CZ / TRAILER & INFO


11. SRPEN 2020 / 19.00
PARAZIT
132 min / Jižní Korea 2019 / Drama, Komedie, Thriller / Přístupný od 15 let

Jihokorejský snímek Parazit režiséra Pong Čun-hoa získal
4 Oscary včetně ocenění za nejlepší film loňského roku.

O FILMU
Vypadá to jako podvod, ale jde o mnohem víc... Černá komedie a nejzábavnější vítěz Cannes od dob Pulp Fiction Parazit je mistrovským dílem režiséra Bong Joon-hoa o střetu dvou odlišných a přitom tak blízkých rodin. Černá komedie režiséra Bong Joon-hoa (Snowpiercer, Okja) sleduje chudou, ale mazanou čtyřčlennou rodinu, která se rozhodne infiltrovat do bohaté domácnosti byznysmena Parka. Co se může stát, když se setkají dva tak odlišné světy? Originální dílo mistrovsky pracuje s prvky thrilleru, dramatu i satiry a přináší vtipný a nepředvídatelný divácký zážitek. Parazit byl oceněný Zlatou palmou a podle mnohých ohlasů se tak stal nejzábavnějším vítězem festivalu v Cannes od dob Pulp Fiction. (Aerofilms)
TRAILER: https://www.aerofilms.cz/parazit/#remodal-video
// VSTUP ZDARMA / / TĚŠÍME SE NA VÁS!
// své místo si zarezervujte na e-mailu:  suteren@r-mosty.cz nebo na FB v události projekce


| BŘEZEN 2020 |

ZRUŠENO //// 24. BŘEZEN 2020 / 19.00
PARAZIT
132 min / Jižní Korea 2019 / Drama, Komedie,Thriller / Přístupný od 15 let

Jihokorejský snímek Parazit režiséra Pong Čun-hoa získal
4 Oscary včetně ocenění za nejlepší film loňského roku.


O FILMU
Vypadá to jako podvod, ale jde o mnohem víc... Černá komedie a nejzábavnější vítěz Cannes od dob Pulp Fiction Parazit je mistrovským dílem režiséra Bong Joon-hoa o střetu dvou odlišných a přitom tak blízkých rodin.

Černá komedie režiséra Bong Joon-hoa (Snowpiercer, Okja) sleduje chudou, ale mazanou čtyřčlennou rodinu, která se rozhodne infiltrovat do bohaté domácnosti byznysmena Parka. Co se může stát, když se setkají dva tak odlišné světy? Originální dílo mistrovsky pracuje s prvky thrilleru, dramatu i satiry a přináší vtipný a nepředvídatelný divácký zážitek. Parazit byl oceněný Zlatou palmou a podle mnohých ohlasů se tak stal nejzábavnějším vítězem festivalu v Cannes od dob Pulp Fiction. (Aerofilms)
TRAILER: https://www.aerofilms.cz/parazit/#remodal-video

// VSTUP ZDARMA / / TĚŠÍME SE NA VÁS!
// své místo si zarezervujte na e-mailu:  suteren@r-mosty.cz


| ÚNOR 2020 |

25. ÚNOR 2020 / 19.00
AMUNDSEN
Drama / Dobrodružný / Životopisný / Norsko / Švédsko / Česko, 2019, 125 min / Režie: Espen Sandberg / Scénář: Ravn Lanesskog
Kamera: Pål Ulvik Rokseth

Výpravný filmový portrét dobrodruha, který vyplňoval prázdná místa na mapě, dobyl jižní pól a jako první dosáhl se svými expedicemi obou pólů zeměkoule. Jaký ale ve skutečnosti byl Roald Amundsen? Celovečerní snímek Amundsen ukazuje nejen výpravy do neprozkoumaných ledových pustin a oceánů a polární lety vzducholodí, ale odhaluje i život a osobnost legendárního objevitele, včetně řady méně známých skutečností, jako byl jeho vztah s bratrem nebo milostné aféry

Více na ČSFD zde


| LEDEN 2020 |

Srdečně Vás zveme na projekci dokumentárního filmu LETY
& následnou diskuzi s tvůrci / vstup volný / těšíme se na Vás!

28. LEDEN 2020 / 19.30
LETY
dokumentární film / barevný / premiéra: 23. 10. 2019 v kině Pilotů / délka: 58 min. / vyrobila: ROMEA TV / režie, scénář, střih - Viola Tokárová, František Bikár, Renata Berkyová
V roce 2018 odkoupil český stát od společnosti AGPI za téměř 373 milionů velkokapacitní vepřín nacházející se v Letech u Písku na místě, kde byl za války zřízen koncentrační tábor pro Romy, sloužící jako přestupní stanice před transportem do Osvětimi. Částka za odkup dodnes budí emoce, stejně jako téma vztahu české společnosti k Romům. Dokumentární film LETY uvádí do širších souvislostí milníky více jak dvaceti let usilování řady organizací a jednotlivců o to, aby se místo romského holokaustu dočkalo důstojné piety, a seznamuje veřejnost s dosud neznámými skutečnostmi tohoto boje a s jeho hlavními aktéry.
Na příběhu romského aktivisty Čeňka Růžičky přibližuje pocity pozůstalých, kteří i ve svobodném režimu museli snášet neochotu obyvatel země a politických představitelů odstranit z místa, kde umírali jejich předci, páchnoucí prasečák. Ten se tak stal symbolem české neschopnosti vyrovnat se s vlastní vinou na genocidě Romů.


| PROSINEC 2019 |

10. PROSINCE / 15.00
BOHOVÉ Z MOLENBEEKU
Dokumetární / Finsko 2019, režie: Reetta Huhtanen / 72 min.
Poetický film o přátelství tří dětí uprostřed bruselské čtvrti Molenbeek, místa soužití mnoha kultur a vyznání, které po teroristických útocích v Paříži a v Bruselu v roce 2016 získalo pověst líhně islámského terorismu.
// tento dokumetární film promítáme díky platformě www.promitejity.cz

10. PROSINCE / 19.00
JSEM BOŽSKÁ
Komedie / USA, 2018, 110 min, Režie: Abby Kohn, Marc Silverstein
Renee je běžná žena s lehkou kolísavou nadváhou a s těžce kolísavým sebevědomím. Má kámošky, má práci, občas i kluka, občas i na delší dobu, ale když se podívá do zrcadla, vidí jenom to nejhorší.
// tento film promítáme díky spolupráci s https://www.bontonfilm.cz/


| LISTOPAD 2019 |

12. listopadu / 15.00
NEDOTKNUTELNÍ
Komedie / Drama / Životopisný / Francie, 2011, 112 min

Ochrnutý a bohat ý aristokrat Philippe si za svého nového opatrovníka vybere Drisse, živelného mladíka z předměstí, kterého právě propustili z vězení. Jinými slovy - najde si na tuto práci tu nejméně vhodnou osobu. Podaří se jim však propojit nemožné: Vivaldiho a populární hudbu, serióznost a žoviální vtípky, luxusní obleky a tepláky. Bláznivým, zábavným, silným, neočekávaným a hlavně "nedotknutelným", přesně takovým se stane jejich přátelství... Komedie s dramatickou zápletkou o tom, že ani od krku po prsty u nohou nepohyblivý člověk odkázaný na pomoc druhých, nemusí ztratit smysl života. A o tom, že i nejméně pravděpodobné spojení melancholického multimilionáře a extrovertního recidivisty může humorně zapůsobit na diváka a může se z něj stát kasovní trhák. (oficiální text distributora)

26. listopadu 2019 / 15.00
HLASY MOŘE
Režie: Kim Hopkins  / Velká Británie, USA, 2018, 99 min.
Stárnoucí rybář Pita žije se svou mladou ženou Marielou v chudé přímořské kubánské vesničce. Jeho láska k domovu a smířlivost s vlastním údělem se střetává s Marielinou touhou zajistit lepší budoucnost pro své děti.
Pitu a Marielu postupně opouštějí přátelé i rodinní příslušníci, kteří raději podstupují nebezpečný útěk z ostrova, na němž stále panuje nesvoboda. Dostat se na druhou stranu moře ale není tak snadné. Každý může být chycen hlídkou a vrácen na Kubu, každý může v moři utonout. Pro Marielu i takový krok do neznáma stojí za pokus, chce především osvobodit své děti od vyhlídky na chudý rybářský život. Pita se však odejít zdráhá. Odlišné představy nenápadně otřásají jejich poklidným životem a postupně skládají nejen intimní portrét tohoto kubánského páru, ale také univerzální obraz jednoho z největších dilemat dnešních Kubánců.

| ZÁŘÍ 2019 |

17. září / úterý / 19.30
Sakawa / režie: Ben Asamoah / Belgie, Nizozemsko 2019 / 81 min.

Tři mladí lidé z Ghany si založili netradiční živnost. Z naivních uživatelů internetu z Ameriky a Evropy lákají na seznamkových portálech peníze.Kdo jsou lidé, kteří odesílají e-maily s oznámením, že jste vyhráli v loterii, a kdo se doopravdy skrývá za profily vnadných žen na internetových seznamkách? Režisér snímku se vydal do Ghany, kde si tímto způsobem přivydělávají celé komunity. Ve svém úsilí si dopomáhají všemi dostupnými prostředky - napodobováním ženského hlasu po telefonu i zapojením kouzelníků, černé magie a voodoo. Zábavný i velmi osobní dokument sleduje snahu několika postav vymanit se z chudoby tím, že lidem z bohatých zemí zprostředkovávají jejich nenaplněné touhy.


KAŽDÉ POSLEDNÍ ÚTERÝ V MĚSÍCI // 19.00 - 20.30
/ CYKLUS FILMOVÝCH PROJEKCÍ FAMU & LEKTORSKÉ ÚVODY

// VSTUP VOLNÝ// kapacita 30 osob / rezervace nutná není, ale pokud chcete mít jistotu, můžete si zamluvit místo: suteren@r-mosty.cz

Cyklus projekcí studentských filmů vám představí výrazná díla studentů FAMU napříč katedrami. Každá projekce bude doplněna lektorskými úvody jednotlivých filmů, které budou poukazovat na okolnosti jejich vývoje a výroby. Diváci se mohou dozvědět o možnostech studia na největší filmové fakultě u nás.

V roce 2014 vyhlásil prestižní filmový časopis The Hollywood Reporter žebříček nejlepších filmových škol na světě. Pražská FAMU se tehdy umístila na 4. místě! Přijďte se sami přesvědčit o tom, jestli je to zasloužené. Připravili jsme pro vás výběr krátkých filmů z FAMU, které na fakultě vznikly v posledních několika letech. Pásmo skládáme tak, abychom vám představili pestrost autorských přístupů vyučovaných na různých katedrách: od hraného filmu, animace, přes dokument k experimentálnímu filmu.

// VSTUP VOLNÝ// kapacita 30 osob / rezervace nutná není, ale pokud chcete mít jistotu, můžete si zamluvit místo: suteren@r-mosty.cz

TĚŠÍME SE NA VÁS!

| UPLYNULÉ PROJEKCE |

| filmový program KCH SUTERÉN MŮŽETE SLEDOVAT TAKÉ NA ČSFD

20. srpna 2019 / 19.00 / NEVIDITELNÉ
/ Francie 2018 / 102 min. / režie: Louis-Julien Petit / Aerofilm s.r.o.

Citlivá a empatická komedie vypráví o čtyřech pracovnicích, které se v denním centru na předměstí francouzského města snaží pomoci ženám ve složité životní situaci. Když má být centrum kvůli úřednímu rozhodnutí uzavřeno, jeho zaměstnankyně se nevzdávají a berou situaci do vlastních rukou. Od teď udělají vše pro to, aby svým návštěvnicím pomohly postavit se znovu na vlastní nohy, i když to bude znamenat porušení spousty pravidel. Někdy je totiž potřeba spojit síly, postavit se problémům čelem a jít štěstí naproti! Vnímavý snímek plný humoru, naděje a autentických hereckých výkonů ukazuje, že za každým "neviditelným" člověkem z okraje společnosti stojí silný příběh a že s pomocí a podporou ostatních lze překonat i ty nejtěžší překážky.

9. července 2019 / 15.30 / KRAJINA V TÍSNI
/ Česká republika  2017 / 52 min. / režie: Petr Jančárek / Člověk v tísni o.p.s.

Vzpomínky na povodně před několika lety odešly s velkou vodou a dnes spíš Česko řeší problém sucha. Nový film z produkce Člověka v tísni ukazuje, jak spolu obojí souvisí. Bleskové záplavy i vysychání krajiny jsou projevem proměn globálního klimatu i důsledkem našeho zacházení s přírodou. Film zdůrazňuje dlouhodobý a dalekosáhlý důsledek špatného nakládání s českou krajinou. Jedná se o mezigenerační dialog akcentující dopad našeho jednání na životy našich dětí. Kombinuje výpovědi odborníků, záběry aktuálních problémů i animované sekvence.

Dokumentární film KRAJINA V TÍSNI vyrobila společnost Člověk v tísni v souvislosti s masivní pomocí, kterou opakovaně poskytuje při povodních v ČR. Hodinový televizní dokument poukazuje na nezdravý stav české krajiny v souvislosti s probíhající klimatickou změnou, zabývá se problematikou vodního režimu a hospodaření s vodou v Čechách, akcentuje podceňované nebezpečí sucha. Jako zjevný a viditelný symptom je ve filmu použit fenomén českých a moravských povodní posledních desetiletí, které jsou stále v živé paměti obyvatel naší země. Celou problematiku pak předkládá v globálních, celosvětových souvislostech. Jednou ze záměrně vybíraných cílových skupin diváků jsou vlastníci zemědělské půdy, tedy přibližně 2,5 milionu lidí. Jen malá část z nich na vlastních pozemcích sama hospodaří, většina svou půdu pronajímá za nevýhodných podmínek velkým zemědělským holdingům. Narace dokumentu je volena tak, aby zároveň oslovoval mladé lidi, proto jsou ve filmu použity nejen rozhovory s odborníky, dokumentární i historické záběry,ukazující probíraná témata, řada exkluzivních leteckých záběrů české krajiny, ale také animovaný příběh, který diváka provází celým dokumentem.

DOSPĚLÝM ZE DNE NA DEN

18. ČERVEN 2019 / 19.00 / ČESKO 2018 / REŽIE: IGOR CHAUN
FILMOVÁ PROJEKCE + BESEDA S ORGANIZACÍ MIMODOMOV O.S. & JEDNÍM Z AKTÉRŮ

Dokumentární film mapuje příběhy několika - dnes již dospělých - lidí, kteří vyrůstali v dětském domově. Museli se vypořádat s tím, že nepoznali rodičovskou lásku, a čekal je velmi těžký start do dospělého života. Každý z nich si s tím poradil po svém. Děti jsou odložené a zažívají velká vnitřní traumata a bolesti. Když se pak mají vydat do dospělého života, neví si rady a tápou. Poté, co opustí dětský domov, setkávají se s nečekanými nástrahami a životními překážkami, které více než polovinu z nich stáhnou na společenské dno. Děti z dětských domovů zažívají při svém přechodu do dospělého života velmi silný náraz. Rádi bychom tímto dokumentem apelovali na zákonodárce
... aby se o děti vycházející z dětských domovů začal někdo zajímat a byla jim podána pomocná ruka. Dokument Dospělým ze dne na den ukazuje příběhy s dobrým koncem i ty, které skončily nešťastně. Ne však vinou dětí samotných.

| KVĚTEN 2019 |

7. KVĚTEN 2019
15.00 / ŠVÉDSKÁ TEORIE LÁSKY /
Švédsko 2015 / 76 min. / režie: Erik Gandini
Švédsko se vydává za modelový příklad sociálního státu. Za kulisami novodobého ráje na zemi se ovšem odehrává překvapivé drama. V roce 1972 přišli politici s přelomovým programem "Rodina budoucnosti". Měl stvořit moderní společnost, kde bude důraz kladen na nezávislost každého občana, jemuž ve štěstí nesmí bránit ani vztahy k dětem, partnerům či rodičům. Po čtyřiceti letech experimentu sociálního inženýrství je Švédsko zemí zpřetrhaných rodinných vazeb. Lidé často žijí sami a sami umírají, aniž někomu chybí. Přirozenou pospolitost nahrazují uměle tvořené sociální skupiny. Šokující výpověď vyprávěná formou filmové eseje.

14. KVĚTEN 2019
19.00 / MANŽELSKÉ ETUDY: NOVÁ GENERACE /
Česko 2019 / 91 min. / režie: Hana Třeštíková
Mirka a Kuba se seznámili na technoparty, narodila se jim dcera a rozhodli se vzít. Svatbou začíná sedm let štěstí, lásky i bolestivých pádů. Mladá dvojice čelí odvěkým výzvám, ale také lákadlům a záludnostem života v současném Česku. Přichází stěhování za město, druhé dítě, hypotéka, krize. Dokáže rodina společně překonat největší překážku? Pomocí časosběrné metody zachycuje Hana Třeštíková ve svém režijním debutu soukromá dramata strhujícím způsobem. Navazuje
tak na dílo své matky Heleny, která tento populární formát proslavila.

21. KVĚTEN 2019
15.00 / REVIVAL /
Česko 2013 / 111 min. / režie: Alice Nellis
"Ještě jednou si pořádně . . ." Smoke, to byli čeští Rolling Stones. Za nejasných okolností se ale v roce 1972 rozpadli a každý ze čtyř bývalých muzikantů se s údělem rockera ve výslužbě vyrovnal po svém...

28. KVĚTEN 2019
19.00 - 20.30 / PROJEKCE KRÁTKÝCH FILMŮ FAMU & LEKTORSKÉ ÚVODY

Představíme vám výběr krátkých filmů jedné z deseti nejlepších filmových škol na světě - pražské FAMU! // KAŽDÉ POSLEDNÍ ÚTERÝ V MĚSÍCI


| DUBEN 2019 |

2. DUBEN 2019
15.00 / ÍBĚH KOČEK / Čína 2018 / 90 min. / režie: Gary Wang / RODINNÝ ANIMÁK

19.00 / SEZN@MKA / Česko 2016 / 90 min. / režie: Zita Marinovová /Sezn@mka je komedie o mužích, ženách & internetové seznamce.

9. DUBEN 2019
15.00 / POŠŤÁK PAT / Velká Británie 2014/ 88 min. / režie: Mike Disa /Vyhraje pošťák Pat pěveckou soutěž a zachrání svět?
19.00
/ CIGÁN /
Slovensko, Česko 2011/ 103 min. / režie: Martin Šulík
Při příležitosti Mezinárodního dne Romů / 8. dubna / promítáme příběh čtrnáctiletého Adama.


16. DUBEN 2019

15.00 / PÍSEŇ MOŘE / Irsko / Dánsko / Belgie / Lucembursko / Francie 2014 / 94 min
Nádherně animovaný svět keltských mýtů a nadějeplné vyprávění / o síle rodičovské a sourozenecké lásky vynesly mladému režisérovi nejen srovnání s největšími mistry animovaného filmu, ale také už druhou nominaci na Oscara.

18.00 / ŠPÍNA / Slovensko, Česko 2017/ 87 min. / režie: Tereza Nvotová / & 19.30 navazuje přednáška na téma domácí násilís psychoterapeutem Mgr. Lukášem Kutkem

23. DUBEN 2019
15.00 / PÍSEŇ MOŘE / Irsko / Dánsko / Belgie / Lucembursko / Francie 2014 / 94 min / Nádherně animovaný svět keltských mýtů a nadějeplné vyprávění o síle rodičovské a sourozenecké lásky vynesly mladému režisérovi nejen srovnání s největšími mistry animovaného filmu, le také už druhou nominaci na Oscara.
19.30
/ SETKÁVÁNÍ S OSOBNOSTMI VEŘEJNÉHO ŽIVOTA

výkonná ředitelka UNICEF Pavla Gomba hostem Jana Bárty

30. DUBEN 2019

15.00 / CESTA DO PRAVĚKU / Československo 1955 / 93 min. / režie: Karel Zeman
Kultovní celovečerní fantasticko - dobrodružný film Karla Zemana,
který ukazuje prehistorická stadia vzniku Země, flory a fauny.
19.00 - 20.30 / KAŽDÉ POSLEDNÍ ÚTERÝ V MĚSÍCI
PROJEKCE KRÁTKÝCH FILMŮ FAMU & LEKTORSKÉ ÚVODY / FreeCinema
Představíme vám výběr krátkých filmů jedné z deseti nejlepších filmových škol na světě - pražské FAMU!

________ JIŽ ODPROMÍTÁNO _______

12. BŘEZEN 2019
15.00 / PROJEKT BABIČKA / Maďarsko, Velká Británie 2017/ 93 min.,  režie: Bálint Révész / Tři mladí filmaři se ve velmi osobním a hravém snímku snaží oživit vzpomínky svých babiček. Zorganizují setkání. Maďarská židovka, dávná obdivovatelka Hitlera a bývalá britská špionka se vydávají na netradiční road trip. FF JEDEN SVĚT / PROMITEJITY.CZ
19.30 / SETKÁVÁNÍ S OSOBNOSTMI VEŘEJNÉHO ŽIVOTA
dánská dokumentaristka Brit Jensen hostem Jana Bárty

19. BŘEZEN 2019
15.00 / STÁT SE TÍM, KÝM JSEM BYL / Jižní Korea 2017 / 95 min. / režie: Gary Wang / Pětiletý Padma Angdu není obyčejný chlapec. Byl rozpoznán jako reinkarnace duchovního učitele v Tibetu. Chlapce vezme pod ochranu starý mnich a léčitel a následujících sedm let mu je oporou. FF JEDEN SVĚT / PROMITEJITY.CZ
19.00 / OKRESNÍ PŘEBOR: POSLEDNÍ ZÁPAS PEPIKA HNÁTKA / ČR 2012 / 102 min. / režie: Jan Prušinovský
Film vychází z populárního televizního seriálu Okresní přebor.
Jak sám název naznačuje, ve filmu se objeví legendami opředená postava trenéra s licencí - Josefa Hnátka. Protože v samotném seriálu se tento muž vyskytoval pouze jako popel rozprášený na houslickém hřišti, rozhodli se tvůrci, že ho divákům představí i ve své živoucí podobě. BONTONFILM

26. BŘEZEN 2019
15.00 / BLÁZNIVÝ PETŘÍČEK / Francie 1965 / 112 min. / režie: Jean-Luc Godard / Jeden z nejznámějších filmů francouzské nové vlny přináší mladým divákům neočekávaný a zneklidňující umělecký zážitek. Bláznivá cesta Ferdinanda a Marianne před zákonem je metaforou o hledání lidské i umělecké svobody. CINED
19.00 - 20.30 / PROJEKCE KRÁTKÝCH FILMŮ FAMU & LEKTORSKÉ ÚVODY / KAŽDÉ POSLEDNÍ ÚTERÝ V MĚSÍCI  / FREE CINEMA
Představíme vám výběr krátkých filmů jedné z deseti
nejlepších filmových škol na světě - pražské FAMU!
____________

5. BŘEZEN 2019
15.00 / PŘÁNÍ K MÁNÍ / ČR 2017 / 105 min. / režie: Vít Karas
Příběhy několika podob lásky: trampoty náctiletého Alberta,
láska mezi Albertovými rodiči, láska rodičovská. BONTONFILM
19.00 / BOHU ŽEL / ČR 2018 / 80 min. / režie: Saša Dlouhý
Českem už pár let otřásá virtuální uprchlická krize. Dokument Saši Dlouhého dává planou hysterii do ostrého kontrastu s reálným obrázkem života šesti lidí, kteří u nás hledají útočiště. Příběhy šesti lidí, kteří unikli před válkou či pronásledováním, jsou si podobné. Spojuje je touha po novém začátku. FF JEDEN SVĚT / PROMITEJITY.CZ

| ÚNOR 2019 |

5. ÚNOR 2019
15.00 / DUCH ÚLU / Španělsko 1973 / 97 min. / režie: Víctor Erice / Píše se rok 1940. Ve španělské vesničce, těsně po občanské válce, promítá putovní kino Frankensteina od Jamese Whaleina. Obyvatelé jsou fascinováni. Stejně tak Ana, osmiletá holčička, podléhá duchu hrůzostrašného monstra. / 11+

12. ÚNOR 2019

15.00 / ÚKRYT / Bulharsko 2010 / 88 min. / režie: Dragomir Sholev / Rodiče dvanáctiletého Rada byli natolik zaneprázdněni přepínáním televizních programů, vařením a povídáním si o politice, že neměli čas si všimnout, že vyrostl. Teď nechápou, proč se potom, co na dva dny zmizel, neomluví za to, že je vyděsil, ani proč je zřejmě připravený utéct znovu s prvním feťákem, kterého potká na ulici. / 11+
19.00 / PÁRA NAD ŘEKOU / ČR, SR 2015 / 83 min. / režie: Filip Remunda, Robert Kirchhoff / Celovečerní hudební dokumentární film nahlíží ve sledu absurdních obrazů do životů tří mimořádných jazzmanů: trumpetisty Laca Décziho, saxofonisty Ľubomíra Tamaškoviče a kontrabasisty Jána Jankejeho ...

19. ÚNOR 2019

15.00 / PŘÍBĚH KOČEK / Čína 2018 / 90 min. / režie: Gary Wang / Kocour Marvin se svým synem Samem to vyhráli. Žijí si na vysoké noze pohodlného domova, na svět koukají z výšky mrakodrapu a vůbec nic jim nechybí. Znáte ale děti, chtějí poznat svět, něco zažít a malý kocourek by se navíc strašně rád podíval do pověstného ráje koček ... / RODINNÝ ANIMÁK
19.00 / ÚSMĚVY SMUTNÝCH MUŽŮ / Česko 2018 / 92 min. / režie: Dan Svátek / Úsměvy smutných mužů přiblíží příběhy úspěšných chlapů, kteří se přes dno lahve dostali na samotné

dno života. Na dno, odkud vede už jen cesta vzhůru. Předlohou k filmu je kniha Josefa Formánka

26. ÚNOR 2019
15.00 / NEJŠŤASTNĚJŠÍ DÍVKA NA SVĚTĚ / Rumunsko 2008 / 100 min. / režie: Radu Jude / Delia, 18letá dívka, vyhrává krásné auto v soutěži společnosti vyrábějící pomerančový džus. Na oplátku má Delia učinkovat v reklamě, která přednosti tohoto džusu vychvaluje. Delia však není žádná herečka. Natáčení reklamního spotu se komplikuje a počet záběrů narůstá... / 15+

19.00 - 20.30
/ PROJEKCE KRÁTKÝCH FILMŮ FAMU & LEKTORSKÉ ÚVODY / KAŽDÉ POSLEDNÍ ÚTERÝ V MĚSÍCI
Cyklus projekcí studentských filmů vám představí výrazná díla studentů FAMU napříč katedrami. Každá projekce bude doplněna lektorskými úvody jednotlivých filmů, které budou poukazovat na okolnosti jejich vývoje a výroby. Diváci se mohou dozvědět o možnostech studia na největší filmové fakultě u nás.

V roce 2014 vyhlásil prestižní filmový časopis The Hollywood Reporter žebříček nejlepších filmových škol na světě. Pražská FAMU se tehdy umístila na 4. místě! Přijďte se sami přesvědčit o tom, jestli je to zasloužené. Připravili jsme pro vás výběr krátkých filmů z FAMU, které na fakultě vznikly v posledních několika letech. Pásmo skládáme tak, abychom vám představili pestrost autorských přístupů vyučovaných na různých katedrách: od hraného filmu, animace, přes dokument k experimentálnímu filmu.

// VSTUP VOLNÝ// kapacita 30 osob / rezervace nutná není, ale pokud chcete mít jistotu, zamluvte si místo: suteren@r-mosty.cz

TĚŠÍME SE NA VÁS!

|  LEDEN 2019  | přejeme Vám krásný celý rok 2019 a těšíme se na Vás nejen na filmových útercích

8. LEDEN 2019
15.00 / DIL LEJLÁ / Německo 2016 / 71 min. / režie: Asli Özarslan / Lejlá Imret se před několika lety stala nejmladší starostkou v Turecku. Ve svých 26 letech stanula před nelehkým úkolem oživit rodné město Cizre.

19.00 / NEJVĚTŠÍ Z ČECHŮ / Česko 2010 / 95 min. / režie: Robert Sedláček / Chcete vědět, jestli je možné prolézt sqashovou pálkou? Kolik čtyřlístků musíte nasbírat, abyste překonali rekord? Kolik musíte sníst párků, abyste v tom byli nejlepší? A kam až se dá dojet na rotopedu?


15. LEDEN 2019

15.00 / MODRÝ TYGR / ČR 2012 / 90 min. / režie: Petr Oukropec / Johanka a Matyáš bydlí s rodiči v zapomenuté botanickézahradě uprostřed města, které řídí zlý starosta Rýp. Ve škole nezapadají mezi spolužáky, nepoužívají mobily a nenosí značkové oblečení, ale čtou knihy a rozumí přírodě. Johanka má obrovskou představivost a její myšlenky jí ožívají před očima ... / 6+


22. LEDEN 2019
15.00 / CIZINEC V RÁJI / Holandsko 2016 / 73 min. / režie: Guido Hendrikx / Co od Evropy vlastně chcete? Jsme pro vás jen rajská zahrada, jejíž plody můžete ve velkém otrhat? Podobné otázky slýchávají vyčerpaní imigranti, kteří právě překonali moře a připluli k evropským břehům.
19.00 / MUŽ BEZ MINULOSTI / Finsko 2002 / 97 min. / režie: Aki Kaurismäki / Muž s cestovní brašnou, který přijíždí do Helsinek,

je přepaden a zmlácen. Ztrácí paměť. Neví, jak se jmenuje, odkud přišel ... Příběh o lidech, kteří stále vědí, jak být něžní.

29. LEDEN 2019
OD 15.00 / DVOJPROJEKCE FILMŮ PRO DĚTI / 6+

SVĚTÝLKO / Francie 2003 / 15 min. / režie: Alain Gomis / Dakar, Senegal
Fatima je osmiletá holčička. Kdykoli otevře ledničku, přemýšlí nad tím, jestli až ji zavře, bude světlo svítit dál. ...

ZAČÁTEK ŠKOLNÍHO ROKU / Francie 1956 / 24 min. / režie Jacques Rozer

V provensálské vesničce začíná nový školní rok. René neudělal prázdninový domácí úkol, a tak hodí aktovku do řeky. Když dorazí do školy, obrátí se a vydá se cestou směrem k lesu. Několik hodin si užívá záškoláctví v přírodě zalité světlem, až nakonec náhodou najde svou aktovku...


19.00 - 20.30
/ PROJEKCE KRÁTKÝCH FILMŮ FAMU & TVŮRČÍ DÍLNA / KAŽDÉ POSLEDNÍ ÚTERÝ V MĚSÍCI

V roce 2014 vyhlásil prestižní filmový časopis The Hollywood Reporter žebříček nejlepších filmových škol na světě. Pražská FAMU se tehdy umístila na 4. místě! Přijďte se sami přesvědčit o tom, jestli je to zasloužené. Připravili jsme pro vás výběr krátkých filmů z FAMU, které na fakultě vznikly v posledních několika letech. Pásmo skládáme tak, abychom vám představili pestrost autorských přístupů vyučovaných na různých katedrách: od hraného filmu, animace, přes dokument k experimentálnímu filmu. Projekce bude doplněna lektorskými úvody jednotlivých filmů, které budou poukazovat na okolnosti jejich vývoje a výroby.

HISTORIE ROKU 2018

|

|

|

PROSINEC 2018

OZVĚNY SEVERSKÉHO FILMOVÉHO PODZIMU

4. PROSINCE 2018
15.00 / SENEKŮV DEN / Litva 2016 / 110 min.
// večer v tento den pravidelné promítání není / náhradou Vám nabízíme besedu s DANIELOU DRTINOVOU v rámci Setkávání s osobnostmi veřejného života s Janem Bártou od 19.30

11. PROSINCE 2018
15.00 / ROZHŘEŠENÍ / Finsko 2015 , 92 min.
19.00 / BIG TIME / Dánsko, Finsko,
Švédsko 2017 , 93 min.

18. PROSINCE 2018
15.00 / STAYING ALIVE / Norsko 2015, 83 min.
19.00 / KYSELÉ VÁNOCE / Švédsko 2015, 104 min.

LISTOPAD 2018

ŘÍJEN 2018

KAŽDÉ ÚTERÝ / nově Vám v měsíci říjnu díky spolupráci s Bontonfilm nabídneme nejen filmy dokumentární, ale také celovečerní snímky převážně české provenience. Do naší filmové nabídky také tento měsíc poprvé zařazujeme rodinný film a film pro nejmenší:)

Těšíme se na Vás! // VSTUP VOLNÝ / občerstvení k dispozici


2. října 2018

18.00 /
SILVANA
/ Švédsko 2017 / 90 min.

9.   října 2018
13.00 / PŘÍŠERKY POD HLADINOU
/ pohádka / Šp., USA, Belgie 2017 / 92 min.
18.00 /
SVĚT PODLE DALIBORKA / dokument  / ČR 2017

16.   října 2018
13.00 /
KOVÁŘ Z PODLESÍ / animák / rodinný film / ČR / SR 2013
18.00 / PROJEKT BABIČKA / dokument / Maďarsko / VB 2017/ 93. min.


23. října 2018
13.00 / 10 miliard - co máte na talíři?
/ dokument / Německo 2015 / 102 min.
18.00 / AsexuaLOVE
/ Česko 2018 / 40 min.

30. října 2018
13.00 / KOLA VERSUS AUTA
/ dokument / Švédsko 2015 / 88 min.
18.00 /
RODINA JE ZÁKLAD STÁTU / road movie  / ČR 2011

// rezervace vstupenek není nutná / vstup volný

ZÁŘÍ 2018

  4. září 2018
13.00 / Život začíná po stovce / Švédsko 2015 / 58 min.
18.00 / Nic jako dřív / ČR 2017 / 92 min.

1 1. září 2018  
 13.00 / Poslední sny / Dánsko 2013 / 59 min.
 18.00 / Děti online / ČR 2017 / 52 min.
// PO FILMU NÁSLEDUJE BESEDA S TVŮRKYNÍ KATEŘINOU HAGER // CCA OD 19.00 HODIN

18. září 2018
13.00 / Projekt babička / Maďarsko / Velká Británie 2017 / 93 min.
 18.00 / A Plastic Ocean / Hong Kong / VB 2016 /102 min.


25. září 2018 
13.00 / Hiphop -  erace / Nový Zéland 2014 / 93 min.
 18.00 / Plavba / Norsko 2015 / 55 min.


ČERVENEC & SRPEN 2018

3. červenec / domácí & sexuální násilí
13.00 / Lepším člověkem / Kanada 2017 / 79 min.
/ v původním znění s českými titulky / Attiye bylo 16, když navázala vážný vztah a stala se obětí domácího násilí. "Myslela jsem si, že takhle to ve vztazích chodí. A čekala jsem, že dřív nebo později mě zabije," vzpomíná pohnutě Attiya během terapeutického sezení, kterému přísedí i Steve. Dvacet let od jejich rozchodu souhlasil s tím, že se setkají před kamerami a dotknou se hluboko uložených ran.

18.00 /  Špína / Slovensko / ČR 2017 / 87 min.
/ v českém znění s EN titulky / Svět sedmnáctileté Leny plný snů a touhy rozbije znásilnění. Je to jako špína, která se nedá smýt. Lena si musí projít cestou, která už není jenom obyčejným dospíváním, ale spíš bojem se sebe samou. Okolí ji nechápe a už nikdy úplně nepochopí. Je to Lena, kdo se musí změnit,
dospět a pochopit, že není obětí a trest si nezaslouží ona, ale ten, kdo jí to udělal.


 31. červenec / příroda & ekologie
13.00 / Na sever od slunce / Norsko 2012 / 46 min.
Surfaři Inge a Jørn se na devět měsíců usadili na opuštěné pláži ostrova u břehů Norska daleko za polárním kruhem, kde našli nejen perfektní vlny, ale také spousty naplavených odpadků. Na pláži chtějí zůstat, dokud neposbírají alespoň tunu toho, co sem dennodenně přináší moře ze vzdálených míst.

18.00 /  A Plastic Ocean / Hong Kong / VB 2016 /102 min.
  Srdečně Vás zveme na promítání filmu A Plastic Ocean pod záštitou Greenpeace ČR, který odhaluje školující pravdu o úrovni znečištění a množství plastu v našich oceánech.

14. srpen / porušování lidských práv
13.00 / Zemřít pro design / USA 2016 / 73 min.
Výroba notebooků, mobilů a elektroniky vůbec je toxická. Zaměstnanci kvůli
agresivním chemikáliím umírají na nové druhy rakoviny, mají postižené děti.
Výrobci to vědí. Maří soudní procesy a tutlají informace už 30 let.

18.00 / Vyrob si svůj stát / Francie / UK 2015 / 80 min.
Rusko na jaře roku 2014 využilo mocenského vakua v Kyjevě k destabilizaci
Ukrajiny a provedlo nepřiznanou separatistickou operaci na Donbase.


28. srpen / příroda
13.00 / Ohrožená semínka / USA 2016 / 94 min.
Kousek za polárním kruhem na ostrově Špicberky stojí betonová stavba
připomínající atomový kryt. Nacházejí se v ní tisíce rostlinných semen z celého světa, které jsou tu střeženy před možnými globálními krizemi.

18.00 /    Planeta Česko / ČR 2017 / 81 min.
Naše příroda je pestrá jako málokde na světě. Krásu a dobrodružství máme
na dosah ruky - stačí se jen dobře dívat! První celovečerní film o české přírodě ukazuje díky nejmodernějším technologiím fascinující dobrodružství zvířat a rostlin žijících kolem nás zcela zblízka.


ČERVEN 2018

 V červnu Vám mimo ostatních dokumentů FF Jeden svět nabízíme 3 dokumenty z FF Jeden svět 2018 / MĚSTO DUCHŮ / ZA HRANICEMI MOŽNOSTÍ & PIRIPKURA
a díky organizaci GREENPEACE nabízíme ojedinělý dokument A PLASTIC OCEAN

5. červen
   13.00 Piráti ze Salé / UK 2014 / 78 min.
    18.00 Město duchů / USA 2017 / 90 min. 

12. červen
13.00  A Plastic Ocean / USA 2016 / 111 min. / GREENPEACE
 18.00 Běloruský sen / Rusko 2011 /55 min.

19. červen
  13.00 Nemusíš s láskou, stačí s citem / ČR 2015 /52 min.
   18.00 Za hranicemi možností / Finsko / Německo / Polsko 2017 / 74 min. 

26. červen
13.00 Verdikt v Maďarsku / Maďarsko 2013 / 107 min.
 18.00 Piripkura / Brazílie 2017 / 81 min.

ČERVENEC & SRPEN 2018

UPLYNULÉ MĚSÍCE & FILMOVÉ PROJEKCE

KVĚTEN 2018 / 1. & 8. května jsou státní svátky / KCH SUTERÉN uzavřeno
15. květen
13.00 Sedm písní pro dlouhý život / VB 2015 / 83 min. 
  18.00 #chicagoGirl / USA / Sýrie 2013 / 74 min.

22. květen 2018
13.00 Slyšet očima / Rakousko 2016 / 89 min. 
  18.00 Epicentrum / ČR 1993 / 38 min. 

29. květen
13.00 Aminin profil / Kanada 2015 / 84 min.
18.00 Film jako Brno / ČR 2011 / 63 min.


UZAVŘENÁ PROMÍTÁNÍ PRO ŠKOLY na míru dle vzdělávacího plánu školy / ZDARMA

/// Jste učitelem, ředitelem, metodikem prevence ZŠ / SŠ / VŠ ?
/// Rádi byste s Vaší třídou shlédli některý z filmů z našeho seznamu nabízených titulů?
/// Neváhejte nás kontaktovat, uspořádáme Vám na míru dle Vašich časových možností uzavřené promítání

/ kontakt:  zuzanac@r-mosty.cz //


... V PŘEDCHOZÍCH MĚSÍCÍCH JSTE MOHLI SHLÉDNOUT...

DUBEN 2018
3. duben 2018
13:00 H2Omx / Mexico 2013 / 82 min.
18:00 Gayby Baby / Austrálie 2015 / 85 min.
10. duben 2018
13:00 Kola versus auta / Švédsko 2015 / 88 min.
18:00 Plavba / Norsko 2015 / 55 min.
17. duben 2018
13:00 Sejde z očí, sejde z mysli / Kanada 2014 / 87 min.
18:00 Punkový syndrom / Finsko 2012 / 85 min.
24. duben 2018
13:00 Vražedná pole na Srí Lance / Velká Británie 2013 / 93 min.
18:00 Prachy v prachu / Estonsko 2013 / 98 min.

BŘEZEN 2018
6. březen 2018

13:00 Tři dary / ČR 2012 / 26 min.
18:00 Zeptejte se sexperta / USA / Indie 2017 / 80 min.
13. březen 2018
13:00 ThuleTuvalu / Švýcarsko 2017 / 96 min.
18:00 Na sever od slunce / Norsko 2012 / 46 min.
20. březen 2018
13:00 Epidemie svobody / ČR 2017 / 67 min.
18:00 Úžasný Ázerbájdžán / Velká Británie 2012 / 60 min.
27. březen 2018
13:00 Zločinci podle zákona / Izrael / Německo / Španělsko 2010 / 91 min.
18:00 V paprscích slunce / Rus. / ČR / Něm. / S. Koera / Lotyšsko 2015 / 90 min.

ÚNOR 2018
6. únor

13:00 10 miliard - Co máte na talíři? / Německo 2015
18:00 Viva Cuba Libre / Kuba 2013
13. únor
13:00 Manželka za 50 ovcí / Švédsko 2010
18:00 Sonita / Írán / Německo / Švýcarsko 2015
20. únor
13:00 Máma z basy / ČR 2017
18:00 Špína / Slovensko / Česko 2017 / film v českém znění s EN titulky
27. únor
13:00 Na stupních vítězů / Německo / Rakousko 2010
18:00 Švédská teorie lásky / Švédsko 2015