program suterén
dokumentární filmy / výstavy / klub deskových her /// prostor pro všechny / prostor pro vás

LEDEN 2018 / program KCH / SUTERÉN / vstup zdarma

16. ledna 2018 / 19.30 
Setkávání s osobnostmi veřejného života

PhDr. Jan Jandourek, Ph.D.
kněz, sociolog, spisovatel a publicista

Absolvoval Katolickou teologickou fakultu a Fakultu sociálních věd (obor sociologie) na Univerzitě Karlově. Postgraduálně vystudoval sociologii na FSV UK. Působil jako kněz, v současné době je jedním ze starokatolických kněží v Praze. Pracoval jako redaktor Českého týdeníku, Reflexu, MF Dnes a dalších periodik. Od října 2000 do září 2005 byl členem Centra komparatistiky při FF UK v Praze. V komparatistice se převážně zabýval moderní světovou literaturou a problémem "pokleslých žánrů". Začátkem roku 2006 založil nakladatelství Tartaros.
Setkání je rozhovorem, který s hostem vede výtvarník a dlouholetý humanitární pracovník Jan Bárta.
Ptát se bude nejen na literární tvorbu, ale i pohled na aktuální problémy současné společnosti.
Pořad je určen široké veřejnosti, vstup volný.

Na koho se můžete těšit příště?
V únoru bude hostem Jana Bárty Martin Fendrych / v březnu Vladimír Franz / dále pak Petr Kolář, Táňa Fišerová a další výrazné osobnosti veřejného života. Přesné datum bude s předstihem uvedeno.

___________________________________________

29. ledna 2018 / 18.00 - 21.00

ZDARMA / pro odbornou i širokou veřejnost
Přesnášející: Desirée Gonzalo, PhD.
Kapacita: 12 osob


Svou účast potvrzujte na e-mail:
hrdlickova@inbaze.cz
nebo na telefon: 733 785 946pravidelný program KCH / SUTERÉN / vstup zdarma

KAŽDÉ ÚTERÝ / 13.00 - 15.00 & 18.00 - 20.00
FILMOVÉ ÚTERKY / PROGRAM NA LEDEN 2018 ZDE
Kontakt:  zuzanac@r-mosty.cz & vitek@r-mosty.cz

KAŽDÝ ČTVRTEK
15.00 - 17.00
/ PEDIG / VÝROBA KOŠÍKŮ
zkušení lektoři Vás zasvětí do tajů pletení z proutí
Kontakt: zuzanac@r-mosty.cz

18.00 - 20.00 / KLUB DESKOVÝCH HER
Jste unaveni návštěvami profesionálně vedených klubů deskových her? Jsme tu pro vás! Chcete si zahrát, ale nevíte co? Zbavíme vás agonie volby naším omezeným repertoárem her! Vadí vám, že personál rozumí hře daleko více než vy? Naše obsluha, která nejspíš dočetla pravidla těsně před otevřením, Vás zbaví i této útrapy. Takže neváhejte a vezměte s sebou i své známé, jedině tak Vám můžeme zaručit, že nebudete hrát sami s obsluhou.
Karetní hry / šachy / dáma / Carcassonne / DiXit / Scrabble / Dominion / Catan / Běsnění Drákuly / Doble / Duna ... a další
Kontakt: vitek@r-mosty.czÚNOR 2018 / program KCH / SUTERÉN / vstup zdarma

6. února 2018 / 19.30
Setkávání s osobnostmi veřejného života

Martin Fendrych
novinář, spisovatel a bývalý politik

Za totality, kdy předčasně ukončil strojní fakultu ČVUT, vykonával nekvalifikované práce a aktivně se účastnil na vydávání samizdatu Vokno. Po sametové revoluci se stal mluvčím federálního ministra vnitra Jána Langoše a posléze náměstkem ministra vnitra Jana Rumla. Byl redaktorem časopisu Respekt, v němž zastával krátce i funkci šéfredaktora. V současnosti je komentátorem www.aktualne.cz a deníku Insider. Vydal deník Jako pták na drátě, básně Kotlino úst - Mundhöhle a román Samcologie.
Setkání je rozhovorem, který s hostem vede výtvarník a dlouholetý humanitární pracovník Jan Bárta.
Pořad je určen široké veřejnosti, vstup volný.

Na koho se můžete těšit příště?
13. března bude hostem Jana Bárty Vladimír Franz / dále pak Tereza Boučková, Petr Kolář, Táňa Fišerová
a další výrazné osobnosti veřejného života. Přesné datum bude s předstihem uvedeno.

___________________________________________

14. února 2018 / 10.00 - 11.30 / Klub veselých zpěváků z Klubu Remedium
ZPÍVÁNÍ S HARMONIKOU
Pro každého, kdo má rád tóny akordeonu, rád si zazpívá či jen poslechne široký repertoár.
Těšíme se na Vás!


USKUTEČNĚNÁ PROMÍTÁNÍ

19. prosinec / od 13:00   / v rámci Klubu /nejen/ pro seniory
Na stupních vítězů /
Německo, Rakousko 2010 / 94 min. / Režie: Jan Tenhaven /
Citlivé, formálně vytříbené a místy úsměvné portréty představují pět atletů, kteří se ve skromných podmínkách připravují na 18. mezinárodní seniorské mistrovství světa ve finském Lahti. Tvůrci snímku nám výmluvně ukazují, kolik zdravého ducha, svěží mysli a obdivuhodné kondice je možné uchovat ve starém těle; ať jde o stoletého Vídeňana Alfreda Proksche, který ve volném čase maluje ženské akty, 94letou italskou diskařku Gabre Gabric-Calvesi, 93letého sveřepého sprintera ze Stockholmu Herberta Liedtkeho či 82letého skokana do výšky Jiřího Soukupa z Hradce Králové. Příprava na mistrovství i samotné závody, při nichž nechybí nervozita ani pravá sportovní rivalita, pro ně představují především závod s časem. Snímek nahlíží i do soukromí seniorských atletů, pro něž není největší výzvou pokoření světového rekordu, ale jejich věk. Přesto doufají, že příští rok bude jejich výkon ještě o stupínek lepší.

19. prosinec / 18:00
Ohrožená semínka
/
USA 2016 / 94 min. / Režie: Taggart Siegel, Jon Betz
Kousek za polárním kruhem na ostrově Špicberky stojí betonová stavba připomínající atomový kryt. Nacházejí se v ní tisíce rostlinných semen z celého světa, které jsou tu střeženy před možnými globálními krizemi. Podobných semenných bank je po celém světě několik.
VÍCE INFO o filmu Ohrožená semínka ZDE

12. prosinec / 18:00
Máma z basy / ČR 2017 / 79 min. / Režie: Veronika Jonášová
Dokument časosběrně sleduje příběhy matek, které se dostaly do vězení, a nyní se přesto snaží být lepšími matkami, než byly ty jejich.
INFO o filmu Máma z basy ZDE

5. prosinec / 18:00
Český Alláh / ČR 2017 / 91 min.  / Režie: Zuzana Piussi
Celovečerní dokument Zuzany Piussi Český Alláh je tragikomickým časosběrným filmem, který v perspektivě dvou let sleduje reakce české společnosti na příchod uprchlíků před válečnými konflikty do Evropy a související mediální tematizaci Islámu jako vážného ohrožení našeho života. Postavami filmu jsou lidé, kteří k těmto tématům nedokázali zůstat lhostejní a každý se z hlubiny své pravdy snaží o její společenské uplatnění a naplnění.
INFO o filmu Český Alláh ZDE

LISTOPAD 2017 

21. 11 / 18:00 / uzavřené promítání pro školy
Sonita
/ Írán, Německo, Švýcarsko 2015 / 91 min. / Režie: Rokhsareh Ghaem Maghami
INFO O FILMU

21. 11. / 18:00 / veřejné promítání / dokumenty / Jeden svět
Zločinci podle zákona / Izrael, Německo, Španělsko 2010 / 91 min. / Režie: Alexander Gentelev
O životě se neučili ve školách, ale v kriminále. Tam si také vybírali své budoucí spolupracovníky. Tetování jim neslouží jako ozdoba, ale jako projev pohrdání autoritami a znak příslušnosti ke své vězeňské kastě a její hierarchii. Nikdy normálně nepracovali, přesto jsou milionáři. A jsou na to náležitě pyšní. Řeč je o hlavních postavách znepokojivého dokumentu Alexandra Genteleva, jemuž se podařilo získat důvěru několika čelních představitelů ruskojazyčného podsvětí, takzvaných vorů v zakoně. Ti musejí dodržovat speciální kodex - nepsané zákony, které vznikly ve třicátých letech minulého století v sovětských gulazích. Jejich nebývale otevřené výpovědi společně s archivními záběry z ruských věznic či ukázkami "mafiánských radovánek" podávají velmi komplexní a ucelený pohled na rozvoj organizovaného zločinu v Rusku od perestrojky až do dnešní doby. Podle bývalého pracovníka ruského Interpolu mají dnes tito lidé zásadní vliv na ekonomická a politická rozhodování své země, neboť dobře vědí, že kromě po zuby ozbrojených bodyguardů musejí disponovat i "svým" politikem.
INFO O FILMU

23. 11. / 18:30 / veřejné promítání / dokumenty / Jeden svět
Vyrob si svůj stát / Francie, UK 2015 / 80 min. / Režie: Antony Butts
Rusko na jaře roku 2014 využilo mocenského vakua v Kyjevě k destabilizaci Ukrajiny a provedlo nepřiznanou separatistickou operaci na Donbase. Ozbrojené skupiny proruských rebelů čítající i část nespokojených obyvatel Donbasu, ovládly místní úřady a vyhlásily referendum o odtržení od Ukrajiny. Režisér Antony Butts na konkrétních lidských osudech a bezprostředně zachycených situacích zobrazuje odhodlání a nadšení, ale i naivitu, aroganci
a krutost účastníků převratu. Konflikt vynáší k moci značně sporné postavy a své původní vyznavače zanechává mnohdy rozčarované zjištěním, že byli jen pěšáky na šachovnici ovládané mocnějšími hráči.
INFO O FILMU

28. 11. / úterý / 18:00 / veřejné promítání / dokumenty / Jeden svět
Šitkredit
/ ČR 2010 / 31 min. / Režie: Martin Řezníček
"Chtějí po mně 300 000 za jeden podpis a za to, že jsem si od nich žádný peníze nevzala," zpovídá se v dokumentu Šitkredit žena, kterou, stejně jako mnoho dalších, zlákala možnost snadné a rychlé půjčky. I když si žena celou transakci rozmyslela a od smlouvy odstoupila, nevýhodné podmínky umožnily úvěrové firmě obstavit její dům. Martin Řezníček ve snímku Šitkredit divákům a divačkám přibližuje neetické praktiky těchto firem a jejich dopady na osudy konkrétních dlužníků, většinou lidí s nízkými příjmy. V prostředí špatně regulovaného trhu s půjčkami může i jediná zpožděná platba znamenat pro úvěrovou firmu dlouholetý pravidelný příjem - navzdory tomu, že jejich dlužníci nemají žádný majetek. Dokument, produkovaný společností Člověk v tísni, dává kromě hlavního tématu - novodobé lichvy - nahlédnout
i do problematiky chudoby a sociálního vyloučení.
INFO O FILMU

Kontakt
Mgr. Zuzana Čiháková / zuzanac@r-mosty.cz / +420 777 316 122
Vítek Merunka  Bdp.; Sdp. / vitek@r-mosty.cz
www.husitska.eu / FB - KCH Husitská